Col de Balme

Poslední den je sice stále krásné počasí, ale navzdory tomu je v plánu pouze polodenní túra a následná prohlídka Chamonix. Docela mě to štve, připadá mi, že je škoda mrhat hezkým počasím na prohlídky měst, ale nedá se nic dělat. Většina účastníků zájezdu je pro.

Zajedeme tedy opět do Švýcarska do obce Trient (1328 m), kde jsme parkovali už při příjezdu a vydáme se stejnou trasou k chatě Chalet du Glacier. Tam ovšem nedojdeme, ale vydáme se po značce doprava vzhůru. Trochu se zdržím u keříku a ostatní jsou v trapu. Moc mi to nejde, ale statečně stoupám serpentinami a za chvíli dojdu Pavla s Hankou a Sylvou.

Krajina se otvírá, les se mění v louky (obr.1) a začínají být vidět ledovce (obr.3). Zatočíme prudce doprava a po skalní terase (obr.2) se dostaneme k zavřené chatě Les Grands (obr.4 - 2113 m). Že je zavřená, nevadí, placatic je stále dostatek. Navíc tam odpočívají i tři mladí krajané, kteří se vydali na okružní trasu kolem Mont Blancu.

Dál cesta pokračuje traverzem jakoby zpět k Trientu (obr.5), ale o hodně výš. Krajina jako zahrádka, ale jasné nebe se začíná poněkud zatahovat. Po další ostré zatáčce doleva už vidíme v dáli před sebou sedlo Col de Balme (obr.6 - 2204 m), ovšem mraky se řítí k nám a na protějších kopcích už viditelně prší.

Nervově nevydržím ten závod s živly, obléknu si bundu a roztáhnu paraple. Spadne na něj asi tak 16 kapek a zas to přestane. Mrak se na poslední chvíli stočil jinam.

Samotná chata je přeplněná, ale místa si urveme. Obsluha je příšerná. Starý nerudný běloch a mladý hloupý černoch mluví jenom místní hatmatilkou a nijak se nesnaží. Pivo jenom plechovkové třetinkové, na jídlo se dlouho čeká. Po konzumaci vylezeme ven, že se dojíme, ale zas vyleze ten nerudný pán a něco zlostně kráká. Ať si trhne.

Sestup dolů do Le Tour přerušíme na mezistanici lanovky na pivo. Sice jenom Heineken, ale točený, takže lepší než nic. Zbytek sestupu pod lanovkou (obr.7) je příjemný. A nejlepší je to dole u autobusu.

Následuje přejezd do Chamonix a jeho prohlídka. Většina z nás jde do muzea alpinismu. Dobrý, ale čekal jsem to lepší. Dál už na jakoukoliv činnost v rozpáleném Chamonix rezignuji, odeberu se k autobusu, v klidu si nakoupím v přilehlém obchodě a pak se věnuji ve stínu vozidla konzumaci vychlazeného piva. Taky dobrý.

Převýšení cca 900m, čas 6 hodin
Pátek - 19.8. 2011