SILVESTR V ŘÍMĚ

29.12.2003 - 2.1.2004

Zpočátku to vypadalo jako lehce praštěný nápad - vypustíme komerční stránku vánoc a místo toho si zaplatíme Silvestr v Římě. Ale pak jsme si řekli proč ne, že? Pro mě to byla rozhodně snesitelnější varianta než předvánoční Tour de SuperHyper, ze které mám s každý rok otřesnou pravidelností třesavku a vánoční deprese. A tak jsme 29.12. nasedli na Boeing 737 a ocitli se ve Věčném Městě. Očekávání byla vysoká, Řím je Řím, ale naplněna byla více než vrchovatě.

Švýcarská garda střeží jeden ze vstupů do Vatikánu. Jsou to opravdoví Švýcaři a nosí uniformy od Michelangela.

Symbol Říma. Ohromná stavba. Ale je těžké si představit jak se tam před 2000 lety tísní 50 000 Římanů a těší se na krvavou show.

Forum Romanum.

Zvonice kostela Santa Maria in Cosmedin

O římské armádě se tvrdí, že byla na svou dobu vysoce mobilní.

Zříceniny paláců římských císařů na vrcholku Palatin. Na tom samém vrcholku, jehož jméno dalo vzniknout onomu slovu "palác" a kde ještě dříve vlčice odkojila Romula a Rema a tak byl založen Řím. V pozadí bazilika San Giovanni in Laterano.

Zbytky paláců na Palatinu. Císařové nebyli žádní troškaři.

Casa di Livia - zde údajně bydlela "babička Lívie", žena císaře Augusta. Ale nakonec že prý tady asi nebydlela. V každém případě, tento domek odněkud důvěrně znám, ale nemůžu si vzpomenout odkud. Nějaký obraz, rytina či co....

Andělský hrad o silvestrovské noci.

Od Andělského hradu je to kousek do Vatikánu na náměstí Sv. Petra. A tam jsme absolvovali i svérázné půlnoční oslavy.