Konec. Konec?

Do rána se počasí vylepší a stany nám před balením způsobně osychají. Musíme to stihnout do oběda, protože brzy odpoledne má přijít další nemalé pršení. Čtvrtý turnus jsou ale zkušení baliči, takže to tradičně odsejpá. Největší zádrhel jsou velitelské karimatky, které se i přes Pavlovo značné úsilí nedaří smotat tak, aby se vešly do futrálů.

S Filipem jako každý rok sbalíme kromě našeho i několik dalších stanů, ale jedině Sylva je natolik charakterní, že nás za to odmění pivem a dokonce i polívkou. Velitelský stan je sbalen za rekordních 5 minut. Když dělám Gruppenfoto (obr.4), tak se už docela zatahuje.

Po nabalení autobusu vyrazíme na procházku do Oberammergau. Po obhlídce místního kostela se právě včas přesuneme do místní restaurace, protože už začíná krápat. Strategicky obsadíme chráněná místa na zahrádce. Obsluha je poněkud pomalá, ale jídlo a pití je uspokojivé. Do campu se vracíme pod deštníky, bez otálení nasedáme do autobusu a vyrážíme domů.

Cestou se stavíme v Mnichově, takže kamarády po půlhodinovém usilovném pochodu zavedu do Hofbräuhausu. Jako vždy narváno a rámus, což Sylva rychle vzdá a jde se uklidnit do nedalekého muzea opery. Najdu volný stůl a objednáme několik mázů místního piva (obr.3) a pár Weisswurstů. Těší mě, že všem chutná, a tudíž mě snad nepomluví.

Dojmy z letošního Exodu jsou smíšené. Na jednu stranu mě těší, že jsem se po mnoha letech podíval do míst, kde jsem s vysokohorskou turistikou začínal. Na stranu druhou se z této destinace dalo vytěžit i víc. Například nechápu, proč se víc nevyužil Wetterstein i s Höllentalklammem, kde by se lehce daly vymyslet túry pro všechny skupiny. Asi to bude tím, že moje tipy, které jsem na jaře poslal všem vedoucím Exodu, nejspíš nikdo nečetl.

Další nepříjemnou zprávou je rozhodnutí Petra Dvořáka ukončit svoji činnost v Exodu z důvodu nepřekonatelných názorových rozdílů mezi ním a některými novými členy vedení Exodu. Po Emanovi tak mizí další osobnost, na kterou jsme byli po celá léta zvyklí a na kterou jsme se těšili. S Petrem pravděpodobně skončí i hodně exoďáků, kteří už si nebudou chtít zvykat na nové tváře. Tak uvidíme, mně Eman s Petrem budou chybět určitě. Příští rok má být Cortina d'Ampezzo, kde jsem už několikrát byl a kam bych se rád zase podíval, tak to ještě promyslím.

Sobota - 28.7. 2012