Berwang

Poslední túra se nezapíše moc pozitivně do mé historie. Je to první, kterou jsem nedokončil, protože jsem už nemohl. Ale popořádku.

Do rakouské vesničky Berwang ve výšce 1300 m přijíždíme za slunečného počasí. První šok se dostavuje pro členy skupin B a C, protože lanovka nejede, čímž je narušen jejich plánovaný program. Nerozveselí je ani místní vysmátý medvěd (obr.2), který mně spíš připomíná podivnou přerostlou myš. Jestli tohle má být medvěd zakladatel, tak bych Berwang spíš přejmenoval na Mauswang. Áčko má za cíl vystoupit na nedaleký vrchol Thaneller (obr.1) a stejnou cestou zase zpátky. Bez otálení tedy vyrazíme, projdeme prázdným Berwangem (obr.3) a zanoříme se do lesů. Teď už to půjde jen nahoru, což je u mě kámen úrazu. Nějak nemůžu popadnout dech a všechno mě bolí. Jednou na mě ostatní počkají, potom už ne. Dokonce i Marta mi uteče. Jak se za nimi ploužím, k bolestem kolen se přidávají i kyčle.

Toužebně vyhlížím vrchol a pořád nic. Když ho konečně uvidím, chybí mi k němu ještě asi 200 výškových metrů. Ostatní jsou už tam, takže mám sekeru asi půl hodiny. Nebudu ostatní zdržovat, tak se na výhledovém místě najím, pošlu Pavlovi esesmanku a otočím to zase dolů. Ani to není žádná hitparáda a musím si cestou odpočinout.

Dole na louce mě předběhne Tomáš, ve tváři soustředěný výraz. Jenom na mě křikne, že nutně potřebuje toiletu a pádí dál. Počkám na Janu a společně projdeme Berwangem. Když tu proti nám kvapí opět Tomáš, v jehož výrazu se nic nezměnilo. Jestli bych s ním nezašel do nějaké místní hospody na pivo, při kteréžto příležitosti by si odskočil. Po kratším bloudění nacházíme otevřený podnik Gasthaus Eisstüble. Podle obsluhy to vypadá, že podnik otevřeli ještě za císaře pána a od té doby se personál nezměnil, ale pivo natočit ještě zvládnou. Tomáš mizí na záchodě a při návratu má úplně jiný výraz než předtím, takový veselý. Dáme si ještě jedno a vrátíme se k busu.

Cestou na základnu se stavíme u Heiterwangsee, aby se koupači mohli vyčvachtat. Já si zatím zdřímnu na louce, přičemž mě pokouše nějaký rakouský hmyz. Vyléčím to Michalovým pivem.

Večer se dostaví prudká bouře, která vystaví naše tábořiště zatěžkávací zkoušce. Ovšem opět se prokáže Filipův kvalitní výběr stanu, protože zatímco u ostatních se rychle vytváří nepřekonatelné laguny, u našeho se vytvoří laguna překonatelná a ani nám moc neteče dovnitř.

Převýšení (moje) 843 m
Čas 5,5 hodiny
Pátek - 27.7. 2012