Plaine Joux

Další den je počasí skoro ještě horší, ale kromě ranního panáka nás může hřát jen nadějná zpráva, že když to dnes nějak překlepeme, tak od zítřka bude už líp. Dnes je v plánu túra na plato Désert de Plate nad Plaine Joux, ale je jasné, že bude opět redukovaný program. Přes Passy vyjedeme na Plaine Joux (1351 m), zaparkujeme a koukáme, jak hezky prší.

Nakonec trochu přestane, Pavel vystrčí ze dveří nos (obr.1) a prohlásí, že sa dá. A tak vyrazíme. Začátek je sice po sjezdovce, kde se podle jedné vtipné poznámky skutečně oddělilo zrno od plev, ale dále pokračuje pohodlná mírně stoupající cesta (obr.2). Jednu chvíli nás předjede vozidlo místní městské policie. To by mě zajímalo, co tam vyšetřují. Asi se normálně zašívají. Projdeme horskou vesničkou Ayéres de Rocs (1641 m) a dál mírně stoupáme v družném hovoru (obr.3).

Za chvíli v dáli uvidíme chatu Refuge Moëde Anterne (2000 m - obr.4, 5). Krok se jako zázrakem zrychlí. V chatě se naskládáme do malého krcálku a Tomáš jde vyjednávat s obsluhou. Nakonec nám objedná nějakou polívku a každému sedmičku piva Mont Blanc (obr.6). Obojí ucházející, ale žádný zázrak. Ale je tam hezky teploučko, obsluha je příjemná a ven do toho pošmourna se nechce. Mezitím se připlazí béčko, ale netroufnou si dovnitř. Raději si rozbalí krabičky venku.

Vyrazíme z chaty pěšinkou mezi jezírky a bažinkami až k jezeru Lac de Pormenaz (obr.7). Tam se po kratší přestávce, kterou Hanka s Tomášem vyplní koupelí, ostatní rozhodnou, že se zkusí přiblížit přilehlému vrcholu Pointe Noire de Pormenaz. Na jeho dosažení prý není čas, takže mi to nepřipadá tak lákavé. Raději se uvelebím u jezera a pozoruju kamarády, jak se plahočí nahoru. Během pojídání chleba s paštikou se zase drobně rozprší. Nahoře vidím žlutou tečku, jak se přesunuje zprava doleva. Po chvíli ji vidím tamtéž, jak se přesunuje zleva doprava. Aha, tak už se vracejí zpět.

Taky že jo, za čtvrt hodiny jsou dole. Dopadlo to podle předpovědi, promoklí a bez vrcholu. Dál pokračujeme za občasného slunečního svitu sestupem po stezce nad soutěskou (obr.8) a pak po silničce k autobusu. Počasí se tváří, že se snad polepší.

Převýšení 650m, čas 6,5 hodin
Pondělí - 15.8. 2011