Leobner Hütte

S předpověďmi počasí je to tady celkem legrace. Petr Dvořák má každodenní zaručenou předpověď od paní kápo kempové, Filip má zaručenou předpověď od svého podřízeného. Pikantní je, že průnik těchto dvou zaručených předpovědí je poměrně malý, takže občas dochází k jistým různicím co do dalšího programu.

Po dni odpočinku má být zase výživná túra, tentokrát na Hochturm. Jenže pohled vhůru na zataženo nevěští nic dobrého. Přesto dojedeme přes Eisenerz na Präbichl Sattel (1226 m), kde je do husté mlhy vysazena skupina A.

Pozvolný výstup lesem celkem ujde, sice mi všichni záhy opět mizí v mlze, ale nevadí. Horší je to počasí. Při vystupu na Lamingsattel (obr.1 - 1677 m) začíná trochu pršet a na sedle už prší dost. A kdyby jenom to, je tu bouřka a začíná to mlátit kolem nás. Takže Hochturm je passé, cílem je teď chata Leobner Hütte, která je nějakých 100 výškových metrů pod námi. Zrychleným přesunem za doprovodu hromů a blesků jsme tam metelesku blesku.

Že bude chata zavřená, jsme věděli dopředu, ale doufali jsme, že tam i přesto bude nějaký suchý koutek a eventuálně i něco k občerstvení a naše tušení se vyplnilo. A tak začal náš hajzlový mejdan, jenž vstoupí do análů exodních dějin. A nebo aspoň zůstane v paměti zúčastněných sedmi statečných.

Nacházíme otevřený přístavek, ve kterém jsou toilety s prostorným foyerem (obr.4). Není tu sice světlo, ale ani zde neprší. Na oslavu záchrany vytáhneme placatice a necháme kolovat. Já se pak jdu podívat za chatu, jestli tam není nějaké překvapení a ono jo! Necky ve kterých plavou plechovky piva a láhve s vodou (obr.3). Cedulka vybízí k vhození 2€ za kus. Vhodím tedy 10i€vku a donesu kamarádům 5 plechovek. Je to sice jenom Gösser, ale lepší než nic. Během necelé hodiny družné zábavy otočíme Gösser ještě jednou a dopijeme skoro všechny placatice.

Ale veškerá sranda jednou končí, přestává pršet a musíme jít (obr.4, 5). Pošleme depeši do autobusu, že jdeme zpět do Präbichlu, ať nás tam vyzvednou. Během cesty dolů se nic zvláštního nestane, akorát se ztratí Evžen. Rychle se ale zas najde. Autobus tu ještě není, takže se jdeme občerstvit do místní hospůdky.

Druhá část dne začíná přejezdem do obce Radmer (898 m). Zatímco většina turistů dá přednost návštěvě historických měděných dolů, kde ve sluji podle dobře informovaných zdrojů téměř uvízne Jarek Vosmanský, rozšířená skupina A si dá ještě jednu polotúru (obr.7). Vystoupáme lesem po cestě 669 k salaši Neuburg Alm a přes sedlo Neuburg Sattel (1439 m) se dostaneme na širokou cestu a po ní mezi různými salašemi, kravami a koňmi pohodlně klesáme dolů k místu zvanému Ebner, nedaleko místa, kam jsme sestoupili z Hochtoru. Celá trasa je vidět na obr. 11.

Před závěrem nás čeká ještě průstup krátkou a tunelovitou soutěskou Ebner Klamm (obr.9, 10). Na parkovišti pak čekáme docela dlouho na autobus. Nakonec, když už máme z nedostatku piva skoro halucinace, se přiřítí bus jenom s Michalem a Petrem Dvořákem a zachrání nás.

Převýšení 450 a 500m, čas 3,5 a 4 hodiny
Pátek - 13.8. 2010